Oslava Mezinárodního roku quinoi v Plzni

9 Září, 2013

img-0558V pondělí 9. září se v 17 hodin konala, v jedné plzeňské restauraci ve středu města, akce na oslavu Mezinárodního roku quinoi.

Peruánská profesorka Margarita Gianino ve spolupráci s Velvyslanectvím Peru uspořádala degustaci pokrmů z quinoi a výstavu zaměřenou na tuto obilovinu, které připravili žáci zdejšího Gymnázia Luďka Pika v Plzni. Proběhla ochutnávka tří pokrmů z quinoi: salát z  quinoi s okurkou a petrželí, quinoa se zeleninou a žampiony a quinoa s kuřecím masem. Tyto pokrmy ocenili především žáci Gymnázia, jejich rodiče, profesoři a přítomní majitelé restaurací v centru Plzně. Na padesát návštěvníků poté mohlo shlédnout malou výstavu druhů quinoi, amarantu, peruánské kukuřice a vyzkoušet bonbóny z fialové kukuřice a další speciality, které toto Velvyslanectví poskytlo.

img-0563Po ochutnávce zorganizovali žáci hru – morče. Toto zvířátko z Peru je v České republice považováno za domácího mazlíčka. A protože studenti již byli díky paní profesorce Gianino informováni o těchto zvycích, přinesla jedna studentka svého domácího mazlíčka, aby mohl strávit příjemnou chvilku s dětmi i dospělými. Během akce paní velvyslankyně Landaveri rozdala děkolik dárků jako poděkování paní profesorce Margaritě Gianino, majiteli restaurace panu Radovanu Sochorovi a šéfkuchaři, který se podílel na přípravě podávaných specialit. Žáci se svými rodiči měli možnost získat v tombole kalendáře o Machu Picchu a propagační materiály od PromPerú.

img-0564Po skončení akce předali žáci gymnázia paní velvyslankyni kuchařskou knihu, skládající se z 30 stran a obsahující na 15 způsobů přípavy quinoi – ve španělštině s českým překladem. Tuto práci jim zadala paní profesorka Gianino.